Click on the G to return to homepage

Schedule and Results

*Home events in BOLD

2017/18 Thunder Wrestling

November 18–New Town Tournament—DID NOT ATTEND

November 18–Sidney MT Junior High tournament—DID NOT ATTEND

NOVEMBER 28–TRIANGULAR WITH VELVA/WATFORD CITY

Velva–Loss 18-60

Watford City–Loss 30-48

 

December 1 and 2–Velva Tournament

TEAM–10th place..99 points

Ashden Christian-7th place

Logan Berg-4th place

D’Marco Land-4th place

Brandon Ledahl-4th place

Cole Berg-7th place

Anthony Blankenship-8th place

 

December 8–Kenmare Tournament

TEAM–8th place 44 pts.

Brandon Ledahl–2nd place

Cole Berg–2nd place

 

December 14–Triangular @ Kenmare (Kenmare and Bishop Ryan)

vs. Kenmare–LOSS 21-51

vs. Bishop Ryan–LOSS 10-71

 

December 15 & 16–Linton Holiday Tournament

TEAM 25th place–24 points

No placers

 

JANUARY 6–GRENORA TOURNAMENT

NO TEAM POINTS KEPT
Placers—
Austin Harbin–1st
Olivia Christian-2nd
Ashden Christian-3rd
Logan Berg-2nd
D’Marco Land-1st
Valerie Blankenship-4th
Raymond Boelter-1st
Angelina Richardson-3rd
Naomi Njos-4th
Tristan Richardson-1st
Hayden Longie-3rd
Ethan Myers-1st
Austin Richardson-2nd
Brandon Ledahl-1st
Robert Cole-3rd
Cole Berg-2nd
Anthony Blankenship-3rd
D’Angelo Gregg-3rd
Jackson Fuhrmann-4th

 

January 11–Triangular @ Rolla (Northern Lights and Tioga)

vs. NORTHERN LIGHTS  WIN 40-39

vs. TIOGA WIN 39-36

 

January 12 & 13–Rugby Tournament

TEAM–19th 29.5 pts

Placer–D’Marco Land–7th

 

January 16–Triangular @ Stanley (Stanley and Kenmare)

vs. STANLEY 53-27 LOSS

 

JANUARY 18–QUAD IN GRENORA (DES LACS BURLINGTON, RUGBY, AND KENMARE)

vs. RUGBY 45-34 WIN

vs. DLB  LOSS (score unavailable)

 

January 19–Watford City Duals

vs. SIDNEY, MT  18-49  LOSS

vs. TIOGA  39-42 LOSS

 

January 20–Watford City Tournament

TEAM 8TH PLACE 64 PTS.

Placers

Austin Harbin-5th

Olivia Christian-6th

Cade Hawkins-5th

Ashden Christian-7th

Logan Berg-3rd

D’Marco Land-5th

Angelina Richardson-8th

Austin Richardson-5th

Ethan Myers-8th

Robert Cole-8th

Brandon Ledahl-3rd

Anthony Blankenship-5th

D’Angelo Gregg-8th

Angelina Garcia-8th

Jackson Fuhrmann-8th

 

January 26–Larimore Triangular with Central Cass

vs. LARIMORE   31-38 LOSS

vs CENTRAL CASS  18-61 LOSS

 

January 27–Larimore Tournament

TEAM-8th place 65.5 points

PLACERS-

Logan Berg-2nd

D’Marco Land-2nd

Raymond Boelter-4th

Cole Berg-4th

 

February 3–Regional Dual Tournament @ Rugby

TEAM—4TH

vs. DLB–WIN 52-24

vs. BISHOP RYAN–LOSS 27-52

vs. NORTHERN LIGHTS–WIN 45-31

vs. STANLEY–LOSS 36-39

 

February 10–Region Individual Tournament @ Burlington

TEAM–9th 77.5 points

State Qualifiers

Logan Berg, DMarco Land, Ethan Myers, Brandon Ledahl

 

February 15-17–State Wrestling Tournament @ FargoDome, Fargo

TEAM–32nd  2 pts.

No placers